Pellet

Ogrzewanie pomieszczeń mieszkalnych to temat niezmiennie popularny. Zwłaszcza w naszym kraju, którego klimat na zmianę raczy nas upalnymi latami i mroźnymi zimami. W okresie niskich temperatur zależy nam szczególnie na wyborze takiej formy ogrzewania, która pozwoli obniżyć wydatki i będzie ekologiczna – przyjazna środowisku. Do takich należy ogrzewanie przy użyciu pelletu – paliwa opałowego produkowanego z biomasy. Poniżej kierujemy kilka porad do osób ogrzewających lub planujących ogrzewać swoje miejsce zamieszkania przy użyciu pelletu.

Pellet – dlaczego i kiedy warto z niego korzystać?

Pellet wykorzystuje się do wytwarzania energii cieplnej w pomieszczeniach o różnym profilu – zarówno tych mieszkalnych, pracowniczych, gospodarczych jak i innych. Pellet z powodzeniem „zadomowił” się na naszym krajowym rynku ze względu na jego użyteczność, parametry cieplne oraz korzystną cenę.

Zacznijmy od tego, że pellet ma atrakcyjne parametry grzewcze – podczas spalania jednego kilograma uwalnia się aż 15-18 mJ energii. Oczywiście, wartość opałowa poszczególnych rodzajów pelletu może się różnić; wynika to choćby z materiałów użytych do ich produkcji. W pellety o różnej „mocy” zaopatrzysz się na: https://www.sambudrol.pl/pellet.

Pojawiają się co prawda zarzuty, że taki poziom wartości opałowej jest niski, zwłaszcza w porównaniu do możliwości grzewczych oferowanych przez ekogroszek. Osoby tak twierdzące nie zdają sobie jednak sprawy jak duża różnica cenowa występuje pomiędzy tymi dwoma paliwami. Cena ekogroszku nie jest co prawda wygórowana, niemniej – znacząco przewyższa cenę pelletu. Ten ostatni jest bowiem uważany za jedno z tańszych – choć wciąż atrakcyjnych! – paliw opałowych.

Ponadto, pellet zyskał sobie sympatię polskich konsumentów dzięki ekologicznym parametrom spalania. W jego trakcie uwalnia się bardzo niewielka ilość zanieczyszczeń, która nie wpłynie znacząco na poziom smogu panującego w naszej okolicy. Dlatego – pellet spełnia wszystkie najwyższe normy unijne.  

Pellet – co zrobić z jego resztkami?

Choć pytanie to może wydawać się błahe, to jednak – użytkownicy pelletu niekiedy je sobie zadają. Pragniemy więc podpowiedzieć, że w przypadku resztek powstałych w wyniku spalania (takich jak popiół) – można użyć ich w formie naturalnego kompostu. Popiół nadaje się do natychmiastowego rozsypania po trawniku, dzięki czemu wzbogaci jego koloryt. Warto jednak podkreślić, że ilość powstającego z pelletu popiołu jest bardzo niska.

Ponadto, niespalony pellet, który został nam po zimie, możemy wykorzystać w inny sposób. Jeśli obawiamy się, że w ciągu kilku miesięcy składowania mógłby zawilgnąć – czyli stracić swoją grzewczą użyteczność – wówczas możemy wykorzystać go w formie ściółki dla zwierząt. Mowa nie tylko o wyścielaniu podłoża zwierzętom gospodarczym, ale również naszym domowym pupilom – na przykład kotom. Pellet to dobry pomysł na wypełnienie kociej kuwety, bez obaw o wystąpienie jakichkolwiek reakcji alergicznych u naszego zwierzaka.

Pragniemy również podkreślić, że pellet znajduje zastosowanie nie tylko w automatycznych piecykach przeznaczonych do jego spalania, ale również w kominkach, grillach automatycznych oraz generatorach gazu w napędach niektórych pojazdów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here