Praca za granicą - jak znaleźć, gdzie szukać?

Jak pokazują statystyki, cały czas bardzo dużo Polaków wyjeżdża pracować poza granicę naszego kraju. Tendencja ta w ostatnich latach trochę zmalała, ale nadal emigracja za wyższym standardem życia to dla wielu ludzi bardzo korzystne rozwiązanie. Polacy wyjeżdżają za chlebem praktycznie w każdy zakątek Europy – najpopularniejsze kierunki to oczywiście nadal Niemcy, Holandia, Belgia czy Wielka Brytania. Coraz częściej jednak w zestawieniach pojawia się również Norwegia, Dania czy Szwajcaria, w których standard życia jest na bardzo wysokim poziomie.

Jak jednak znaleźć wymarzoną pracę za granica? Sposobów na to jest kilka i każdy z nich ma swoje wady i zalety.

Najprostszą i zdecydowanie najczęściej wybieraną opcją jest skorzystanie z biura pracy, które szuka pracowników w Polsce, po czym zapewnia kompleksową obsługę – od znalezienia odpowiedniego zajęcia, poprzez transport na miejsce, po zakwaterowanie i załatwienie formalności w bankach czy urzędach. Biura pracy za granica to bardzo dobre wyjście dla osób, które wyjeżdżają po raz pierwszy i nigdy nie pracowali w innym kraju. Oferta takiego biura jest często bardzo szeroka i pozwala nam niemal przebierać w ofertach – najczęściej są to jednak różnego rodzaju prace fizyczne. Najlepiej płatne stanowiska to oczywiście te, które wymagają specjalistycznych umiejętności czy uprawnień. Wśród najbardziej popularnych i dobrze płatnych zawodów znaleźć możemy elektryka, hydraulika, operatora wózka widłowego i wiele innych. Nieco gorzej płatne będą pracę na liniach produkcyjnych czy przy sezonowym zbiorze owoców lub warzyw.
Biura pracy mieszczą się praktycznie w każdym kraju, część z nich ma swoje wydziały zarówno w Polsce jak i za granicą co ułatwi z pewnością przeprowadzkę oraz wiele kwestii związanych z zaaklimatyzowaniem się w nowym miejscu zamieszkania.
Wybierając ofertę biura pracy musimy się jednak liczyć z pewnymi konsekwencjami – zakwaterowanie często pozostawia sporo do życzenia (choć nie zawsze, są wyjątki), mieszkania są bardzo ubogo wyposażone, urządzone w bardzo niskim standardzie. Przyjdzie nam również mieszkać najprawdopodobniej z kimś obcym w pokoju dwuosobowym.
Jest oczywiście możliwość wyboru oferty biura pracy i znalezienia zakwaterowania na własną rękę, ale niektóre firmy nie godzą się na takie rozwiązanie.

Drugą opcją nieco trudniejszą, ale zapewniającą większą swobodę jest poszukanie pracy w internecie na własną rękę. Spokojne planowanie wyjazdu i szukanie pracy w ogłoszeniach internetowych, których jest mnóstwo to też bardzo dobre rozwiązanie, ale tutaj dochodzi konieczności dobrej znajomości języka obcego, co w przypadku biur pracy nie zawsze jest wymagane. Jeśli jednak znamy język obcy w stopniu komunikatywnym, to z łatwością znajdziemy ogłoszenie o pracę, często za stawki wyższe lub zbliżone do tych, które oferują biura pracy. Musimy jednak liczyć się z tym, że kwestia wyjazdu, zakwaterowania na miejscu zostaje na naszej głowie. Poradzić sobie będziemy również musieli z wszystkimi formalnościami – założeniem konta bankowego, wyrobieniem numeru podatkowego wymaganego w niektórych krajach i kilku innymi sprawami, o które przyjdzie zatroszczyć się już nam na miejscu.
Taka forma wyjazdu za granicę, jeśli realizowana w sposób przemyślany pozwoli nam na znalezienie dobrze płatnej pracy i zakwaterowania w takich warunkach na jakie będziemy mogli sobie pozwolić. To częsty argument dla par, które chcą mieszkać razem.

Ostatnią opcją jest wyjazd za granicę z pominięciem biura pracy za granica i szukanie pracy na miejscu. To najtrudniejsza opcja, na którą rzadko kto się decyduje, bo obawa przed znalezieniem odpowiedniego miejsca pracy w obcym kraju bez żadnych zapewnień jest spora. Decydując się na taki wariant konieczne jest posiadanie pewnej ilości gotówki, która będzie dla nas swoistym zabezpieczeniem na wypadek, gdybyśmy przez pierwszy czy drugi miesiąc nie mogli znaleźć odpowiedniego zatrudnienia. Wyjazd bez pieniędzy nie jest mądrym rozwiązaniem, bo życie za granicą najczęściej jest sporo droższe niż w Polsce, a brak regularnego dochodu szybko może stopić nasze oszczędności.

Która opcja jest najlepsza? Ciężko jednoznacznie ocenić, bo każdy z nas ma nieco inne predyspozycje, inne doświadczenie, jeden zna język obcy lepiej, drugi gorzej. Jedni z nas nie mają problemu z wyjazdem na drugi koniec Europy, drugim przychodzi to nieco trudniej i potrzebują bardziej prowadzenia za rękę. Mnogość możliwości, dużo atrakcyjnych ofert pracy pozwala każdemu z nas wybrać indywidualnie najlepszy dla nas wariant.

Nie ulega wątpliwości, że emigracja zarobkowa to temat cały czas aktualny i najpewniej nie zmieni się to przez najbliższy czas. Coraz więcej Polonii na obczyźnie również często gotowa jest pomóc w nowym miejscu zamieszkania. Nie ulega wątpliwości, że ludzie, którzy decydują się na wyjazd, bardzo rzadko wybierają powrót do kraju, ponieważ życie za granicą cały czas stoi na wyższym poziomie i oferuje sporo więcej, dlatego tak wielu ludzi cały czas rozważa bardzo poważnie emigrację zarobkową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here