Styl boho

Młodsza i starsza część społeczeństwa co jakiś czas remontuje mieszkanie, dom albo po prostu przeprowadza się. Jedni urządzają wnętrze według własnego upodobania i gustu, inni dość mocno trzymają się określonego, wybranego stylu. Czasami wystarczą wyraźne, charakterystyczne dodatki, na przykład zakupione w sklepie dywanywitek, żeby diametralnie odmienić wystrój pomieszczenia.

Starsze osoby a styl boho

Styl boho może się kojarzyć z wnętrzami urządzanymi tylko przez młodych ludzi. Wynika to zapewne z faktu, że styl ten jest bardzo szalony, można dać się ponieść wodzom fantazji. Nic jednak bardziej mylnego. Uczucie tęsknoty, wspomnień, rozmyślań nad przeszłością towarzyszy komuś, kto już coś w swoim życiu przeżył. A właśnie styl boho ma swoje źródło w odległych kulturach, krajobrazach. Dla niektórych wiąże się ze skojarzeniem niezapomnianych podróży, z klimatem upalnej Afryki lub ziemistymi kolorami Ameryki Południowej. Styl boho charakteryzuje się kolorami ziemi, takimi jak piasek, morze, ognisko domowe, bezpieczeństwo. Można powiedzieć, że te kolory stanowią tak zwane bezpieczne tło, które można dopełniać każdym kolorem według wyboru. Świetnie sprawdzą się w tym stonowanym tle bardzo żywe kolory. Nazwa stylu pochodzi od słowa, które po francusku oznacza cyganerię. Kiedyś określano tym terminem wyróżniającą się grupę artystów, których nie dało się wpisać w żadne ramy. Wynikało to zapewne z faktu, że żyli oni według własnych zasad.

Styl boho w pomieszczeniach

Styl boho jest bardzo popularny w modzie ubraniowej. Jeśli chodzi o pomieszczenia to w stylu boho można znaleźć praktycznie wszystko , między innymi mocną kolorystykę, dużo wzorów etnicznych, kwiatowych czy geometrycznych. W stylu boho chodzi o uczucie swobody,wolności oraz niezależności. Z tego względu styl ten ciągle się rozwija. Przyczynia się to do tego, że dwa mieszkania w stylu boho, mogą być zupełnie inaczej urządzone. Styl ten jest naturalny, delikatny i wygodny, nadaje ciepła i przytulności. Jego zaletą jest dowolność w łączeniu kolorów i wzorów. Co prawda styl ten nie lubi przesady. Jest wiele możliwości urządzenia pod względem kolorystycznym wnętrza. Jedni wybierają stonowane barwy ścian plus pastelowe dodatki. Inni wybierają delikatne kolory ścian, a dużo żywszą kolorystykę w dodatkach. Ponieważ jest to styl swobodny, to każdy może go urządzić według własnych upodobań, a nie według utartych schematów. Dlatego przykładowo, jeśli mamy stonowaną kolorystykę ścian i wystroju, to można pokusić się o bardzo wyrazisty dodatek, taki jak dywan w liście. Jeśli ściany mają jasną, na przykład białą, szarą lub beżową kolorystykę, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zastosować wyraziste dodatki takie jak dywany boho. Jeśli chodzi o elementy, których nigdy nie za wiele w w tym stylu, to są nimi kamień, drewno i wiklina. Nie w każdym pomieszczeniu dobrze się sprawdzi drewno, dlatego porjektanci często stosuja materiały drewnopochodne. Z kolei kamienie są trudne do pielęgnacji, więc być może również lepszym sposobem okazałaby się zamiana prawdziwego kamienia na jakąś dobrą imitację. Wiklina jest dość tanim materiałem w porównaniu z kamieniem czy drewnem. Co więcej może ona służyć jako piękne dodatki do pomieszczenia.

Łazienka w stylu boho

Podobnie jak w każdym innym pomieszczeniu, ściany w łazience mogą być jasnych kolorów, takich jak beż, biel, szarości czy nawet brąz. Jako uzupełnienie tych spokojnych barw, mogą być kolor pomarańczowy, turkusowy, fioletowy, różowy. Bardzo ładnie komponuje się zieleń, którą można wstawić jako roślinne akcenty. Gdyby w łazience chcieć zastosować płytki, to można na przykład zdecydować się na duże płytki betonowe (imitacja), płytki patchworkowe, płytki imitujące drewno lub kamień.

Dodatki w pomieszczeniach

Styl ten ceni wszystkie naturalne elementy, takie jak bawełniane, lniane pledy, drewno, nawiązujące do orientu makramy, ażurowe lampy lub żyrandole z koronki. W praktycznie każdym mieszkaniu wykreowanym na styl boho, powinny znaleźć się koce, poduszki. Kolejną ozdobą, która bardzo często występuje w stylu boho są rośliny. Mogą one być małe, a mogą być duże w wielkości oraz ilości, tworząc swojego rodzaju dżunglę. Jeśli nie lubimy pielęgnować żywych roślin, to być może dobra opcją będą dodatki z motywem roślin, kwiatów, pnączy. Ktoś kto urządza pokoje w tym stylu, może zdecydować się na naturalne, drewniane meble. Największą zaletą stylu boho jest to, że jest on bardzo swobodny. Każde połączenie pasuje, ważne żebyśmy my jako domownicy czuli się w nim dobrze, potrafili się zrelaksować i wypocząć. W stylu tym widoczne są również ludowe hafty oraz pstrokate wzory na tapetach. Jest to naprawdę szalony styl, który miksuje wiele elementów. Ciekawym i dość tanim dodatkiem jest wiklina. Na rynku jest dostępnych wiele pięknych rzeczy z wikliny, takich jak kosze, kosze na pranie, tacki,pojemniki do przechowywania najróżniejszych rzeczy, klosze na lampy

Jak widać styl boho jest naprawdę dowolnym, swobodnym stylem. Najważniejszy cel jest taki, żeby tak urządzić wnętrze, żeby dobrze się w nim czuć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here