Zalety pelletu

Pellet to paliwo odnawialne, które dzisiaj staje się coraz bardziej popularne. Pellet najczęściej stosowany jest w formie granulek składających się ze sprasowanych trocin i innych odpadków z tartaków. Czym w zasadzie takim szczególnym charakteryzuje się ten pellet, że jest aż tak bardzo popularny obecnie? Najważniejsze zalety zostaną przedstawione poniżej…

1) Uniwersalność

Przede wszystkim warto tu powiedzieć o tym, że zasadniczo pellet może byś spokojnie używany zarówno w domkach jednorodzinnych, pojedynczych gospodarstw, jak i także do zbiorczych instalacji grzewczych.

2) Ekologia

Zdecydowanie także należy podkreślić również ten fakt, że zasadniczo to pellet jest naprawdę bardzo ekologicznym paliwem. Weźmy bowiem pod uwagę to, z czego on jest zrobiony. Otóż najczęściej spotykamy się z pelletem drzewnym, który wykonany jest z trocin oraz innych odpadów z tartaku. Czasem także jednak można spotkać również pellety powstałe z odpadów roślinnych oraz nawet ze specjalnie produkowanych w tym celu roślin.

Zasadniczo jednak pellet uchodzi za paliwo odnawialne. Oznacza to, że jego wykorzystanie nie spowoduje wcale braku danego paliwa.

3) Czystość

Na co dzień mało osób myśli o tej zalecie, jednak jest ona naprawdę bardzo istotna. Otóż węgiel brudzi – co do tego z pewnością nikt nie będzie miał absolutnie żadnych wątpliwości. Teoretycznie nie zwracamy na to uwagi, do czasu kiedy nie zainwestujemy w pellet. Wówczas bowiem okaże się, że worki z pelletem nie pozostawiają w zasadzie absolutnie żadnego śladu i ogólnie rzecz biorąc pellet nie brudzi niczego. Co więcej – roztacza on wokół siebie upajający zapach świeżego drewna.

4) Bezpieczeństwo

Spalanie paliwa, jakim jest pellet, jest absolutnie bezpieczne. Jak bowiem w zasadzie to wygląda? Zasadniczo jest tutaj konieczne kupienie pieca na pellet ze specjalnym dozownikiem pelletu i jego zbiornikiem. Ogólnie rzecz biorąc, do takiego zbiornika zagląda się potem naprawdę dość sporadycznie, ponieważ zasadniczo do większości z nich można spokojnie zmieścić od 80 do nawet 3000 kg. Co więcej – niekoniecznie musimy to samodzielnie uzupełniać. Firmy dostarczające pellet, często także od razu mają w ofercie napełnienie zbiorników na pellet.

Warto w tym momencie zaznaczyć, że w ofercie pojawiły się jak najbardziej także i piece kominowe na pellet, które doskonale imitują piękny, żywy ogień i ładnie się prezentują. Co więcej, istotne jest tutaj także to, że takie dozowniki pelletu mogą mieć nawet spokojnie 1,6 m długości, zatem zbiornik na pellet zazwyczaj znajduje się w innym pomieszczeniu.

Zasadniczo wróćmy jednak do kwestii bezpieczeństwa. Otóż tutaj szczególnie istotne jest to, że pellet jest uznany w zasadzie za najbezpieczniejsze obecnie paliwo opałowe. Oczywiście gaz także dzisiaj posiada doskonałe zabezpieczenia, jednak zawsze jest to gaz.

5) Wygoda i komfort użytkowania

Ten punkt został już nieco poruszony powyżej. Warto jednak jeszcze raz podkreślić, że naprawdę istnieje wiele możliwości rozlokowania kominka, pieca czy zbiornika na pellet. Co więcej, trzeba tu jeszcze powiedzieć nieco o popiele, którego ze spalania pelletu powstaje naprawdę bardzo mało. Zasadniczo popiół stanowi zaledwie od 0,3% do maksymalnie 1% masy całego spalanego paliwa. Generalnie zatem rzecz ujmując, nie musimy wcale za często sprzątać.

Warto także podkreślić to, że taki pellet dostępny jest w zasadzie „na telefon”. Co to tak dokładniej oznacza? Otóż dzisiaj naprawdę wiele różnych firm zajmuje się jego dystrybucją i naprawdę nie ma w tym zakresie absolutnie żadnych problemów z zaopatrzeniem.

6) Niska cena

Na koniec należy podkreślić jeszcze jeden bardzo ważny aspekt, a mianowicie cenę takiego pelletu. Czy tak w zasadzie to jest to rozwiązanie jakkolwiek opłacalne? Zdecydowanie tak. Przede wszystkim trzeba bowiem tutaj zaznaczyć, że pellet cechuje jedna z najniższych opłat. Generalnie tylko i wyłącznie pompa ciepła jest tańsza, jednak wcale różnica nie jest tak bardzo wyraźna.

Wiele osób na pewno teraz zaprotestuje, mówiąc, że być może rzeczywiście pellet sam w sobie jest rozwiązaniem całkiem korzystnym pod kątem finansowym, niemniej niestety piec do pelletu kosztuje całkiem sporo. Otóż owszem – nie jest to tanie urządzenie. Jednak po pierwsze – to wydatek jednorazowy. Po drugie zaś dzisiaj praktycznie każda gmina, miasto i różne instytucje oferują szereg dofinansowań w ramach uzdrawiania powietrza. Korzystając z nich, cena pieca wyda się zapewne śmiesznie niska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here