praca za granicą

Wysoki standard życia, jaki panuje w tych krajach, zachęca Polaków do wyjazdu w celach zarobkowych. Pracując kilka miesięcy w roku, rodacy mogą zarobić kilka razy więcej, niż w naszym kraju. Atrakcyjne zarobki i komfortowe warunki do mieszkania są dla nich magnesem. Z pracą legalną wiążą się też podatki. Pracodawca odprowadza za pracownika składki na rzecz podatku dochodowego. Jego nadpłata, wyższa niż prognoza zakłada przez urząd skarbowy, skutkuje zwrotem podatku na polskie konto bankowe. 

Zwrot podatku z Norwegii – szczegółowe informacje

Norwegia ma przyjazny system składania deklaracji podatkowych. Podatnicy mogą tego dokonać elektronicznie za pomocą specjalnego systemu. Przygotowanie odpowiednich dokumentów, m.in. formularza Selvangivelse, Skattemelding oraz kody PIN do elektronicznego systemu, pozwolą na szybkie dostarczenie formularzy poprawie wypełnionych i otrzymanie zwrotu podatku z Norwegii. 

 

W sytuacji, gdy podatnik zapomni o obowiązujących terminach, norweski urząd skarbowy sam dokona rozliczenia na podstawie zgromadzonych danych. Wiąże się to z tym, że nie uwzględni on przysługujących nam ulg lub zwolnień, które znacząco mogą wpłynąć na większy zwrot podatku. 

Istotne jest, aby przestrzegać wymaganych terminów. Podatnik zobowiązany jest złożyć zeznanie podatkowe do końca kwietnia lub maja. Kwoty zwrotów mogą w znacznym stopniu wynosić nawet 50 tys. złotych. Tyle może wynieść nadpłacony podatek wraz z przysługującymi ulgami pracownikowi. Jest to spora korzyść finansowa, z której warto skorzystać. Terminy wypłat zwrotu podatku z Norwegii dzielone są na trzy tury – 20 czerwca, 15 sierpnia oraz 23 października. Niezbędne informacje znaleźć można na stronie https://holandia.org/zwrot-podatku/norwegia/

Podatek dochodowy w Niemczech – Lohnsteuerbescheinigung

W Niemczech zeznanie podatkowe również jesteśmy w stanie złożyć przez Internet. Finanzamt, czyli niemiecki urząd skarbowy, zapewnia pełną wymianę danych, która jest szybka i bezpieczna dla podatnika. Rozliczenie podatkowe rozpatrywane jest automatycznie, co znacznie przyspiesza zwrot podatku z Niemiec. Z reguły jest do maksymalnie 6 miesięcy od momentu złożenia wniosku. Do zeznania podatkowego warto dołączyć ulgi z tytułu dojazdów do pracy lub rozliczyć się ze współmałżonkiem, co spowoduje zwiększenie kwoty zwrotu. Cała procedura, wymagane dokumenty i terminy, opisane są na stronie https://holandia.org/zwrot-podatku/zwrot-podatku-z-niemiec/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here