Jaki dysk SSD do laptopa

Dowiedz się, czemu warto wymienić dysk w laptopie na SSD. Sprawdź również, czy sam montaż to prosta procedura i możesz wykonać ją samodzielnie.

Dysk SSD do laptopa – czy warto?

Nie każdy użytkownik komputera zdaje sobie sprawę z tego, jakie podzespoły faktycznie warunkują jego optymalną pracę. Bez wątpienia jednym z takich sprzętów jest dysk twardy, to na nim instaluje się system operacyjny oraz przechowuje pliki. Obecnie najpopularniejsze są dyski SSD, polecają je również niemal wszyscy eksperci. Dlaczego?

To po prostu najlepsze rozwiązanie dla każdego laptopa. Dysk SSD nawet o nieco mniejszej pojemności będzie pracował lepiej niż np. rozbudowany dysk HDD 1 TB. Ale co tak naprawdę daje SSD dysk? Przede wszystkim lepszy komfort pracy. Dyski SSD zapewniają znacznie wyższą wydajność, dzięki czemu komputer uruchomi się szybciej, sprawniej otwarte zostaną także programy, aplikacje czy gry. Pozostając wśród zagadnień związanych z wygodą i komfortem, trzeba wspomnieć, że dyski SSD pracują bardzo cicho. Nie mają one części mechanicznych, dlatego są praktycznie bezgłośne – z pewnością docenisz to podczas pracy w domu czy wieczornego oglądania filmu.

Dysk SSD do laptopa cechuje się doskonałą wytrzymałością – zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i np. na działanie pola magnetycznego. I wreszcie dysk SSD zużywa znacznie mniej baterii, co wpływa na kilka innych aspektów. Dzięki temu laptop dłużej może pracować po naładowaniu baterii, a do tego w mniejszym stopniu się nagrzewa, co ma szczególne znacznie przy starszych urządzeniach.

Zmieniamy dysk HDD 1 TB na SSD – jak to zrobić?

Zanim kupisz swój wymarzony dysk SSD, najpierw upewnij się, że będzie on kompatybilny z Twoim laptopem. Jeśli wszystko jest w tej kwestii w porządku, możesz przejść do montażu. Najlepiej zajrzyj do instrukcji. W niektórych laptopach wbudowane są specjalne klapki serwisowe, które ułatwiają wymianę dysku. Pamiętaj też, że nie wszystkie laptopy pozwalają na wymianę dysku, czasem cała procedura jest tak skomplikowana, że lepiej pozostawić ją specjalistycznemu serwisowi.

Wymieniając dysk, najczęściej będziesz też zmuszony zainstalować na nowo system oraz przenieść wszystkie niezbędne dane – w tym celu możesz sklonować dysk, ale to czasochłonny proces i wymaga specjalnej aplikacji. Jeżeli masz bardzo ważne dane, których w żadnym wypadku nie możesz utracić, skopiuj je na 1 lub 2 inne nośniki. Przed wymianą dysku możesz też sprawdzić filmy na YouTube lub poszukać wskazówek w internecie – jest tu wiele opublikowanych poradników. Jeżeli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego, jak wymienić dysk, nie próbuj tego robić na siłę – po prostu poproś o pomoc lub zleć tę pracę fachowcom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here