Jesteś właśnie na etapie budowy swojego własnego domu jednorodzinnego? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym omawiamy zalety zastosowania rekuperacji.
W nowoczesnym budownictwie ogromną wagę przykłada się do dbania o energooszczędność budynków. Dlatego budując nowy dom należy poważnie brać pod uwagę najróżniejsze metody przyczyniające się do obniżenia zapotrzebowania budynku na energię. Szczególnie w obecnych czasach, gdy ceny paliw nieustannie pną się do góry, możliwość jakiegokolwiek zniwelowania zapotrzebowania jest wręcz na wagę złota. Jedną z bardzo skutecznych metod pozwalających znacząco obniżyć koszty ogrzewania domu jest niewątpliwie rekuperacja. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest instalacja systemu rekuperacji jeszcze na etapie budowy całego budynku od podstaw. Co ciekawe instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła pozwala na ograniczenie kosztów budowy tzw. stanu surowego budynku, ponieważ możliwa jest rezygnacja z budowy niektórych kominów wentylacyjnych co przyczynia się między innymi do zmniejszenia ilości wykonywanych obróbek dekarskich. Jak możemy przeczytać na stronie dystrybutora rekuperacji https://rekuperatory-ask.pl, w niektórych pomieszczeniach można zrezygnować nawet z otwieranych okien na rzecz większych na stałe zamkniętych przeszkleń, co również zmniejsza koszty budowy. Wykonanie wielkopowierzchniowych stałych przeszkleń od nasłonecznionej strony południowej pozytywnie także wpływa na temperaturę w sezonie grzewczym (szczególnie podczas słonecznych zim). Na czym zatem polega fenomen rekuperacji? Dlaczego metoda ta jest tak skuteczna?
Jak działa rekuperacja?
Rekuperacja jest niczym innym jak rodzajem wentylacji mechanicznej, tyle, że jest po prostu uzupełniona o wymienniki ciepła pozwalające na odzyskiwanie energii cieplnej z wydalanego z budynku powietrza. W wymienniku ciepła spotykają się strumienie powietrza wchodzącego i wychodzącego do budynku, na skutek czego następuje wymiana energii. Dzięki temu świeże powietrze stale napływające do mieszkania jest już wstępnie podgrzane, co znacząco zmniejsza obciążenie urządzenia grzewczego i co jest w tym wszystkim najistotniejsze – ogranicza ilość spalanego paliwa. Szacuje się, że dzięki sprawnie funkcjonującej rekuperacji można zmniejszyć koszty ogrzewania nawet o połowę. Trzeba przyznać, że przy obecnych cenach węgla, drewna, ropy czy gazu to bardzo duże oszczędności. To prawda, że inwestycja w rekuperację wiąże się z poniesieniem dodatkowych kosztów, niemniej jednak na ogół wystarczy nawet kilka lat, aby zwróciło się to z nawiązką – szczególnie, gdy mamy do czynienia z budynkami o dużej powierzchni użytkowej.
Dodatkowe zalety systemu rekuperacji
Oprócz omówionych najistotniejszych z ekonomicznego punktu widzenia zalet inwestycji w rekuperacji warto wspomnieć jeszcze o innych niewątpliwych plusach. Wentylacja mechaniczna pozwala na precyzyjne sterowanie cyrkulacją powietrza wewnątrz budynku. Dzięki temu strumień napływającego do wnętrza powietrza można poddawać różnego typu obróbce. Nie musi się ona ograniczać jedynie do podwyższenia temperatury. Napływające powietrze można również:
- filtrować,
- jonizować,
- regulować wilgotność,
- schładzać.
Wszystkie te powyższe procesy znacząco przyczyniają się do podnoszenia komfortu mieszkańców. Szczególnie w nowoczesnym budownictwie, gdy tak dużą wagę przykłada się do jak najskuteczniejszej izolacji (ściany, stolarka okienna i drzwiowa, itp.) problemem może być prawidłowe napowietrzenie wszystkich pomieszczeń. Jeśli do tej pory narzekałeś na duszną sypialnię, przy sprawnie funkcjonującej rekuperacji zapomnisz o takich problemach. Udowodniono, że optymalne dotlenienie organizmu podczas snu znacząco zwiększa efektywność umysłu w ciągu dnia.
Dla osób borykających się z alergią, astmą czy innymi chorobami układu oddechowego rekuperacja może okazać się czymś niezwykle potrzebnym. Stosowane w instalacjach filtry węglowe, mechaniczne oraz filtry hepa skutecznie oczyszczają powietrze z wszelkich zanieczyszczeń takich jak pyłki, roztocza, a także smog. Dzięki temu nawet osoby nie narzekające na problemy oddechowe zauważają, że powietrze w domach z rekuperacją jest bardzo dobre. Dodatkowym atutem jest fakt, że wtłaczane do wnętrza domu powietrze może być także kontrolowane pod względem wilgotności. Utrzymanie jej na optymalnym poziomie pozwala na utrzymanie błon śluzowych w prawidłowym stanie, co pomaga w zachowaniu układu odpornościowego na wysokim poziomie. Błony śluzowe odgrywają dużą rolę w ochronie organizmu przed infekcjami.