Dlaczego wraz z czasem kredyt może stać się niekorzystny (i co z tym zrobić)?

0
799

Wielu Polaków spłaca obecnie kredyty długoterminowe (przede wszystkim mowa tutaj o kredytach hipotecznych), które zostały zaciągnięte kilkanaście, a w niektórych przypadkach nawet kilkadziesiąt lat temu. Osoby te, przeglądając oferty aktualnie dostępnych kredytów i porównując je z warunkami swoich zobowiązań, mogą odczuć, że ich kredyt stał się niekorzystny.

Nawet, jeśli w momencie jego zaciągania dane zobowiązanie było udzielane na bardzo atrakcyjnych warunkach, nie oznacza to, że będzie ono opłacalne już zawsze. Tylko dlaczego kredyt z czasem może stać się niekorzystny? Co to powoduje i jak sobie poradzić z taką sytuacją? Sprawdź!

Dlaczego z czasem kredyt może stać się niekorzystny?

Warunki na rynku kredytowym zmieniają się wraz z upływem lat – czasem na gorsze, często jednak na lepsze. Wynika to między innymi z dużej konkurencji, która sprawia, że banki muszą rywalizować między sobą o klientów, oferując coraz to korzystniejsze kredyty. Nie bez znaczenia są także wprowadzane co jakiś czas zmiany w regulacjach prawnych, które zapewniają coraz większą ochronę zarówno dla kredytodawców, jak i kredytobiorcach.

Dodatkowo, zmienia się sytuacja gospodarcza w Polsce i na świecie, co również bezpośrednio wpływa na parametry kredytów. Trzeba bowiem pamiętać, że stopa WIBOR, będąca częścią oprocentowania kredytów, jest zależna od stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego. W reakcji na recesję lub rozkwit gospodarczy Rada Polityki Pieniężnej może zmniejszyć lub podnieść stopę referencyjną, tym samym zmniejszając lub zwiększając koszty kredytów.

Refinansowanie – sposób na poradzenie sobie z niekorzystnym kredytem

Refinansowanie kredytu polega na całkowitym spłaceniu zobowiązania przez inny bank. Dzięki temu można nie tylko wymienić wierzyciela, ale też zmodyfikować warunki kredytu, tak, aby odpowiadały aktualnym standardom.

Szereg wartościowych informacji na temat kredytu refinansowego zebrano pod adresem https://splatapozyczek.pl/kredyt-refinansowy/. Jest to temat, który warto bliżej poznać, jeśli spłaca się zbyt drogi kredyt.

Najlepiej nie refinansować kredytu samodzielnie

W teorii kredyt można refinansować samodzielnie, ale w praktyce niekoniecznie będzie to najlepsze rozwiązanie. Zwłaszcza, jeśli chcemy refinansować zobowiązanie opiewające na wysoką kwotę. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem, gdy chcemy mieć pewność, że kredyt zostanie zaciągnięty na najkorzystniejszych dostępnych warunkach, jest powierzenie jego pozyskania specjaliście.

Mowa tutaj o doświadczonym doradcy kredytowym, takim jak Spłata Pożyczek. Bez wątpienia wykwalifikowany ekspert będzie z większym prawdopodobieństwem w stanie wyselekcjonować najlepsze oferty kredytu niż laik. Co więcej, korzystając z jego usług można także liczyć na wsparcie w zakresie wszelkich formalności związanych z kredytem, dzięki czemu cały proces refinansowania przebiega szybciej i bardziej sprawnie.

Dobrzy pośrednicy kredytowi ponadto posiadają kontakty na szczeblach decyzyjnych w różnych instytucjach finansowych, co pozwala im skuteczniej prowadzić negocjacje i pozyskiwać korzystniejsze kredyty dla swoich klientów. Warto więc zwrócić się do nich zamiast próbować pozyskać kredyt samodzielnie, co może skończyć się późniejszym przepłacaniem lub nawet odrzuceniem wniosku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here