Finansowanie startupów. Jakie są możliwości?

0
1352

Każdy pomysł, nawet najlepszy i najbardziej innowacyjny, nie ma gwarancji, że odniesie sukces w przyszłości. Szczególnie doskwierają momenty, gdy przedsiębiorcy zaczyna brakować funduszy na dalszy rozwój. Wielu właścicieli startupów wykazuje się brakiem wiedzy w kontekście finansowania, musieli zakończyć rozwój biznesu, zanim ten na dobre się zaczął. W takich momentach warto zastanowić się nad zewnętrznym finansowaniem startupów, co może stanowić trampolinę dla przyszłych sukcesów firmy.

Istnieje kilka możliwości na pozyskanie środków finansowych z zewnątrz. Jednak należy przejrzeć dostępne oferty i wybrać najodpowiedniejszą, ponieważ nie każda opcja tak samo pozytywnie wpłynie na rozwój przedsiębiorstwa.

Inwestor zewnętrzny

Jednym ze sposobów pozyskania finansowania startupu to znalezienie prywatnego inwestora. Jedynym warunkiem jest przekonanie go do tego pomysłu i wykazanie opłacalności inwestycji. Niestety, szanse na pozyskanie gotówki z tego źródła są niewielkie, ponieważ każdy nowy biznes jest obarczony sporym ryzykiem.

Venture Capital

W tej sytuacji inwestor staje się współwłaścicielem startupu, zasilając jego kapitał poprzez przejęcie akcji bądź udziałów. Otrzymuje on prawo ingerencji w decyzje. Najczęściej inwestują w ten sposób agencje rządowe, przedsiębiorstwa i osoby fizyczne, których finansami operują profesjonalne fundusze.

Anioły Biznesu

Taką osobą staje się prywatny inwestor, który posiada doświadczenie w prowadzeniu działalności gospodarczej. Finansują oni te startupy, które, według nich, mają największe szanse na rozwój. Jednak w zamian za udostępnienie funduszy oczekują udziałów w powstającym przedsiębiorstwie. W porównaniu z Venture Capital, inwestor wykłada własne pieniądze.

Dotacje

O dotację mogą starać się osoby bezrobotne, które są zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy. Warunkiem jej otrzymania jest brak doświadczenia w prowadzeniu działalności oraz nieotrzymanie do tej pory jakichkolwiek funduszy związanych z rozpoczęciem działalności. Aby otrzymać fundusze z Urzędu Pracy należy wypełnić wniosek, który podlega analizie. W ciągu 30 dni wnioskodawca otrzymuje odpowiedź o przyznaniu lub odmowie dotacji.

Unia Europejska proponuje dołączenie do wielu programów, w tym programu JEREMIE. Niskooprocentowane pożyczki są dedykowane mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom oraz startupom. Minimum formalności powoduje, że to bardzo dobra możliwość dla niestabilnych startupów, którym finansowanie jest bardzo potrzebne.

Kredyt bankowy

Bardzo popularną metodą finansowania startupów jest zaciągnięcie przez nie kredytów bankowych. To sposób na pozyskanie dodatkowych funduszy bez ingerencji osób trzecich w działalność firmy. Niestety, mogą wystąpić trudności w jego otrzymaniu, ponieważ większość instytucji wymaga przynajmniej rocznego prowadzenia biznesu. Jeśli jednak startup działa od dłuższego czasu i wydaje się perspektywiczny, to szanse na pozyskanie kredytu rosną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here