Piece piekarnicze

Z pieców piekarniczych korzysta się dziś w niemal wszystkich rodzajach piekarni oraz cukierni. Urządzenia te pozwalają na zautomatyzowanie pracy, polepszenie jakości wytwarzanych wypieków oraz zwiększenie ich liczby. W wyborze pieca piekarniczego powinniśmy kierować się określonymi kryteriami, które pozwolą nam wybrać model idealnie pasujący do potrzeb naszej piekarni. Wbrew pozorom, zastosowanie nowoczesnych urządzeń nie prowadzi do standaryzacji jakości wytwarzanych wypieków, lecz pozwala zachować ich wyjątkowy smak przy jednoczesnym zwiększeniu mocy produkcyjnej. Zapraszamy do lektury, w trakcie której przedstawimy najważniejsze informacje i parametry związane z piecami piekarniczymi.

Piece piekarnicze – rodzaje i zastosowanie

Spośród wszystkich używanych w piekarniach urządzeń, piece piekarnicze wydają się najważniejsze. O ile działanie innych urządzeń, takich jak mieszarki, ugniatarki czy krajarki, może zostać zastąpione przez pracę ludzkich rąk i mięśni, to jednak do wypieku chleba potrzebujemy skorzystać właśnie z pieca. Dlatego, urządzenie to stanowi centralny punkt w wielu piekarniach, a wybór nowego pieca piekarniczego powinien zostać poprzedzony szczegółowym namysłem.

Piece piekarnicze można podzielić na kilka podstawowych rodzajów, w zależności od tego jakie kryterium przyjmiemy. Przede wszystkim, piece możemy podzielić według kryterium rodzaju zastosowanego trzonu. Pod tym względem wyróżniamy piece z trzonem poruszającym się lub nieruchomym. Trzonem nazywamy komorę wypiekową, do której wkładane są uformowane porcje ciasta.

Drugie istotne kryterium to rodzaj stosowanego w piecach paliwa, służącego do ich napędzania. Pod tym względem wyróżniamy piece: gazowe, olejowe, napędzane pelletem, węglem, drewnem oraz energią elektryczną.

Kolejne ważne kryterium to rozmiar pieca. Oczywiście, jest to parametr, który w znacznym stopniu zależy od naszych indywidualnych wymogów oraz wielkości piekarni, w której piec będzie używany. Zazwyczaj, piec piekarniczy zajmuje powierzchnię od około 5 do nawet 20 metrów kwadratowych. Sama przestrzeń wypiekowa w przeciętnym piecu piekarniczym wynosi około 10 metrów kwadratowych.

Mechanizm działania pieca obrotowego

Szczególnie chętnie wykorzystywanym typem pieca piekarniczego jest jego model obrotowy. Mechanizm działania tych urządzeń jest dość prosty. Komora, w której wypiekany jest chleb, umieszczona jest na mechanizmie obracającym się. Obecne wewnątrz, rozgrzane powietrze rozprowadzane jest po całej przestrzeni za pomocą specjalnej turbiny. W górnej części komory ulokowany jest tak zwany wymiennik temperatury, służący do podgrzewania powietrza.

To właśnie do tej części doprowadzana jest energia cieplna uzyskiwana za pomocą wybranego rodzaju paliwa. Zgodnie z opinią specjalistów, najskuteczniejsze są te piece, których działanie napędzane jest za pomocą pelletu lub gazu ziemnego.

Predyspozycje i wielkość piekarni, a wybór pieca

Piece piekarnicze to urządzenia drogie, dlatego powinniśmy przystępować do ich zakupu odpowiednio przygotowani. Warto przy tym podkreślić, że piekarnie niewielkie oraz te średnich rozmiarów korzystają przede wszystkim z pieców wsadowych i obrotowych. Piekarnie dużych rozmiarów, zaopatrujące różne miejsca zakupu pieczywa, korzystają chętniej z pieców termoolejowych oraz cyklotermicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here