Zwieńczeniem edukacji na uczelni wyższej jest napisanie, a potem obrona pracy licencjackiej. Przed studentami stoi nie lada zadanie. Praca musi być autorska, ciekawa i zgodna z ramami formalnymi, jakie wyznacza uczelnia. Sama się jednak nie napisze. To tak naprawdę długi proces, a studenci najczęściej pracują nad nią przez cały ostatni rok studiów. Podpowiadamy, jak zabrać się do pisania pracy licencjackiej, by ten ostatni etap kształcenia przebiegł pomyślnie.
Wybierz temat
Niektóre uczelnie narzucają studentom temat pracy licencjackiej. Ten nie zawsze jest jednak odpowiedni dla samego studenta. Inne dają w tym zakresie dowolność. Temat pracy to tak naprawdę podstawa, którą oczywiście musi zatwierdzić promotor. Trafienie z dobrym tematem to już połowa sukcesu. Warto określić ulubioną dziedzinę, w której student czuje się mocny, ale uwagę należy skupiać także na obowiązujących trendach w danym zakresie, liczy się też dostęp do rzetelnych źródeł. I chociaż pisanie pracy licencjackiej przebiega na wspieraniu się różnymi materiałami, to docenia się inwencję twórczą i autorskie poglądy studenta na dany temat.
Przygotuj materiały
Najważniejszy jest dobry research. Zdobycie rzetelnych materiałów dydaktycznych, na podstawie których będzie pisana praca, ma znaczenie dla powodzenia całego procesu. Warto korzystać z zasobów samej uczelni, ale też szukać źródeł zagranicznych i tych, które dają nie tylko uniwersalny, ale i zupełnie odmienny pogląd na dany temat. Trzeba pamiętać, że praca licencjacka ma szeroko omawiać określoną dziedzinę, a nieoczywiste kwestie, jakie są w niej poruszane, to priorytet. Praca licencjacka nie może być powieleniem dobrze znanych już poglądów.
Stwórz plan pracy
Plan pracy licencjackiej tworzony jest najczęściej we współpracy z promotorem. Z reguły przyjmuje się zasadę „od ogółu do szczegółu”. Konspekt ma całkowicie wyczerpać temat, zawierać konkrety, jakie będą omawiane w autorskim dziele studenta. Dobrze ułożony plan pracy pozwoli pisać ją „krok po kroku”.
Zwróć uwagę na formalne wytyczne
Istnieją ogólne wytyczne pisania pracy licencjackiej, ale każda uczelnia może też wyznaczać własne kryteria. Wielkość i rodzaj czcionki, akapity, minimalna i maksymalna liczba zapisanych stron, przypisy, to tylko niektóre elementy, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę. Format tekstu dobrze jest ustawić sobie już na początku jej pisania, później może być to nieco kłopotliwe. Zwróćmy też uwagę, że źle skonstruowana praca w zakresie formalnych wytycznych może być przyczyną jej odrzucenia, pomimo wartościowej treści.
Dokonaj korekty tekstów
Napisana praca zawsze musi być poddana sprawdzeniu. Zanim oddasz ją do oprawy, przeczytaj dokładnie, wychwyć ewentualne błędy. Zawsze też na bieżąco dokonuj korekt, jakie wskazuje promotor. Dzięki temu masz pewność, że Twoje dzieło jest napisane bezbłędnie, na miarę jakościowego świadectwa uzyskania dyplomu ukończenia szkoły wyższej. Jeśli Twoja praca licencjacka będzie napisana dobrze, jej obrona będzie już tylko przyjemną formalnością.