Wielu młodych ludzi kończąc szkoły średnie, czy to technika, czy licea po zdanej maturze zastanawiają się, jakie studia wybrać tak, aby w dobry sposób ukształtować swoją przyszłość. Często te wybory są nietrafione i albo wiemy to już od razu po pierwszych kilku wykładach, albo dowiadujemy się o tym dopiero po latach, gdzie brakuje ofert pracy w naszej profesji.
Rynek pracy z roku na rok zmienia się bardzo dynamicznie i zawody, które kiedyś uważane były za niezwykle popularne i wręcz mieliśmy gwarancję, że po ich zakończeniu zdobędziemy pracę, dzisiaj nawet nie ma zapotrzebowania na tego typu fachowców.
Nie zawsze też praca naszych marzeń to akurat taka, w której jest największe zapotrzebowanie na rynku. Przed rozpoczęciem studiów warto zrobić kilka porównań średnich stawek za godzinę pracy w zawodach, których tajniki chcemy zgłębić.
Zatem na jakie studia iść, aby po ich zakończeniu nie martwić się, czy znajdziemy pracę. Warto wziąć pod uwagę czas, po jakim uzyskamy tytuł bądź tytuły naukowe, które nas interesują. Studia inżynierskie trwają zazwyczaj siedem semestrów, czyli trzy i pół roku, po tym czasie oczywiście, jeżeli obronimy wykonaną pracę, dostajemy tytuł inżyniera. Natomiast osoby zainteresowane tytułem magistra kształcić będą się jeszcze dwa lata. Więc należałoby zbadać rynek pod kątem zawodów, które będą modne i w których będzie zapotrzebowanie za ok. 5 lat. Ktoś może zapytać: Skąd ja mam wiedzieć, jaki zawód będzie pożądany za kilka lat.
Wystarczy spojrzeć, jak kształtują się, chociażby poszczególne sektory gospodarki w naszym kraju. Patrząc przykładowo na rolnictwo, zauważamy bardzo dużą automatyzację, to z kolei wpłynęło na rozwój IT. To właśnie w tych branżach stale rośnie zapotrzebowanie na kreatywnych pracowników o ścisłych umysłach. Doskonale też widać udział maszyn np. w sklepach wielkopowierzchniowych gdzie jeszcze niedawno za obsługę klienta i rozliczenie go z towaru, który posiada w koszyku, odpowiedzialny był człowiek. Dzisiaj zauważamy kasy bezobsługowe, przy których żadna kasjerka nie jest nam potrzebna.
Są też zawody, w których maszyny nigdy nie zastąpią pracy człowieka i osoby pracujące np. w branży rozrywkowej czy w mediach na pewno nie powinny martwić się o swoją profesję, a także osoby, które chcą studiować np. marketing czy reklamę, też powinny być spokojne.
Kolejnym dobrym wyborem mogą się okazać także studia informatyczne. Zauważamy w ostatnich latach bardzo duży wpływ internetu na praktycznie każdy aspekt naszego życia. Jest duże zapotrzebowanie na osoby sprawnie poruszające się w branży informatycznej, ale również graficy komputerowi czy programiści na pewno będą chodliwym towarem na rynku pracy. Coraz częściej sięgamy też do sklepów internetowych, zatem należy szacować, że na wartości straci też na pewno zawód sprzedawcy tradycyjnego. Sprzedaż przeniesie się głównie do internetu, więc będzie zapotrzebowanie na osoby obsługujące te właśnie strony. Na brak ofert pracy nie powinni też narzekać absolwenci studiów budowlanych. Nawet gdy zautomatyzowany zostanie proces samego tworzenia materiałów, to zawsze będzie potrzeba dobrego fachowca, który złoży wszystko w całość. Na budowę do mów zapotrzebowanie będzie zawsze, tak samo, jak na architektów.
Bardzo popularny w ostatnich latach stał się też rynek odnawialnych źródeł energii. Osoby, które stają przed wyborem kierunku swojego dalszego kształcenie powinny zwrócić swoją uwagę również w te stronę.
Trudno przewidzieć jak będzie wyglądał rynek branży transportowej, ponieważ już teraz specjaliści pracują nad samochodami autonomicznymi. Firma transportowa to jednak nadal przyszłościowy kierunek na najbliższe lata. Pewne jest natomiast, że potrzebować będziemy osób zajmujących się logistyką, gdyż już teraz mamy w Polsce duży deficyt specjalistów tej dziedziny, zarówno w branży transportowej, jak i budowlanej. Modne stało się też bycie tak zwanym fit. Nie wiadomo jak długo potrwa ta moda, ale z pewnością stwierdzić można, że trener personalny czy dietetyk to również może być zawód przyszłości, z resztą już jest on bardzo popularny. No i nie zapominajmy też, że niestety ludzie zawsze będą chorować, a co za tym idzie, będzie też zapotrzebowanie na pracowników usług medycznych.
Szacuje się natomiast, że zawody, jakie znikną w dalszej lub bliższej przyszłości to między innymi: bibliotekarz, recepcjonista, księgowy, rolnik, kasjer, tłumacz, sprzedawcy ubrań czy też pracownicy magazynów.
Zatem warto dobrze przemyśleć, na jakie studia iść, gdyż ciekawych możliwości jest sporo. Warto wziąć pod uwagę, że na wartości będą tracić zawody, w których wymagana jest praca fizyczna a zyskiwać zdecydowanie działy potrzebujące kreatywnych umysłów ścisłych. Wiele osób traktuje studia jako beztroski czas, po których dostajemy jakiś tam papierek, który nie wiadomo czy kiedykolwiek wyjmiemy z szafy z dokumentami. Jest to bardzo mylne podejście, nie dość, że tracimy swój czas, którego poświęcamy nie mało, bo czasami 5 lat, a nawet więcej to w dodatku mamy bardzo małe szanse na znalezienie pracy w zawodzie. Wybierajmy więc rozważnie swoje studia, bo to od nich w dużej mierze zależy nasza przyszłość.