Paragon z NIP – zmiany od 1.01.2020 r.

0
1471

1 stycznia 2020 r. to dzień, w którym mieliśmy do czynienia z kilkoma istotnymi zmianami w przepisach podatkowych. Jedna z nich dotyczyła paragonów fiskalnych. Co powinniśmy na ten temat wiedzieć?

Od 1 stycznia udając się do sklepu, gdy robimy zakupy dla firmy, powinniśmy wiedzieć, w jaki sposób mamy się zachować przy płatności. Obecnie bowiem nie jest już możliwe wygenerowanie przez sprzedawcę faktury do paragonu bez numeru NIP. Tego typu działanie jest zgodnie z nowymi przepisami uznawane za nielegalne. Sprzedawca, generując taką fakturę, naraża się na poważne konsekwencje finansowe w postaci sankcji w wysokości 100% podatku VAT, wynikającego z nielegalnie wystawionej faktury. Konsekwencje z tego tytułu może mieć także nabywca, który odliczy podatek VAT z takiej faktury. Wówczas musi się on liczyć także z sankcją w wysokości 100% odliczonego podatku VAT.

Skąd wynikają takie obostrzenia? Zmiany w przepisach podatkowych związane są z ukróceniem procederu wystawiania faktur za produkty i usługi, które nie były typowo związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. W takim przypadku paragony były zbierane przez cały miesiąc i nabywca decydował, do których z nich poprosi sprzedawcę o wystawienie faktury. Obecnie już od razu trzeba zdecydować, czy zakup jest związany z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Co zrobić, aby uzyskać paragon z NIP lub fakturę? Po podejściu do kasy powinniśmy poinformować sprzedawcę o tym, że nasz zakup był realizowany dla potrzeb działalności gospodarczej i chcemy z tego tytułu otrzymać odpowiedni dokument. Zwykle pozwoli to na wygenerowanie faktury VAT od ręki, a w wielkopowierzchniowych sklepach – paragonu z numerem NIP, z którym udamy się do punktu obsługi klienta, gdzie otrzymamy fakturę. Jeśli o tym zapomnimy, udając się do sklepu, nie musimy się martwić. Przy kasach większości sklepów znajdują się obecnie wskazówki dla kupujących, co powinni zrobić, by uzyskać paragon z NIP-em lub fakturę, a przeszkoleni kasjerzy często sami pytają się klientów, czy realizują zakup na zwykły paragon lub paragon z NIP-em albo fakturę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here