Pomoc drogowa każdego miesiąca ma ręce pełne roboty. W Polsce w ciągu miesiąca zgłaszanych jest zazwyczaj kilkadziesiąt tysięcy kolizji. Co istotne – większości wypadków można byłoby uniknąć. Zaprzyjaźniony pracownik pomocy drogowej doradza nam co robić, żeby zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze.
Nic nie szkodzi nam bardziej niż pośpiech
Pomoc drogowa przekonuje, że przyczyną ogromnej ilości wypadków jest pośpiech. Często tak zależy nam na jak najszybszym dotarciu do celu, że zapominamy o tym, że ryzykujemy swoim zdrowiem i życiem (a także zdrowiem i życiem naszych bliskich i innych uczestników ruchu drogowego). Zanim dodamy gazu przed przejazdem kolejowym zastanówmy się co się stanie, jeżeli poczekamy kilkanaście minut aż pociąg przejedzie. Prawdopodobnie konsekwencje będą znikome w porównaniu do tego co może się stać, gdy nie zdążymy przejechać.
Skupmy się tylko na prowadzeniu auta
Jeżeli nie chcemy zostać zmuszeni do dzwonienia po pomoc drogową, kiedy jesteśmy za kierownicą – skupmy się tylko i wyłącznie na prowadzeniu auta. Nawet jeżeli jesteśmy dobrymi kierowcami, musimy pamiętać, że robienie kilku rzeczy naraz sprawia, że żadnej nie wykonujemy dobrze. Ogromna część kierowców podczas prowadzenia samochodu rozmawia przez telefon. Gdy rozmowa robi się bardzo emocjonująca, są w stanie zapomnieć o tym co dzieje się na drodze. Prowadząc samochód nie powinniśmy jeść ani pić. Nie jesteśmy wówczas wystarczająco uważni, a nasz refleks jest osłabiony. Jeżeli poczuliśmy się głodni lub mamy ochotę się czegoś napić – zjedźmy na pobocze. W czasie jazdy nie należy poprawiać fryzury i makijażu (lusterka w naszym aucie powinny służyć jedynie do obserwowania tego, co dzieje się na drodze).
Przed wyjazdem weźmy pod uwagę warunki pogodowe
Pracownik pomocy drogowej twierdzi, że dużo kolizji zdarza się podczas trudnych warunków pogodowych. Nie zawsze mamy wpływ na to podczas jakiej pogody prowadzimy auto (w niektórych regionach może się ona zmieniać bardzo szybko). Jednak kiedy wiemy, że warunki na drodze będą bardzo złe, być może lepiej jest przełożyć wyjazd na inny termin. Gdy podczas podróży zaskoczy nas burza, zamiast ją ignorować, bardziej rozsądnym rozwiązaniem jest poszukanie bezpiecznego schronienia (w takiej sytuacji w żadnym wypadku nie powinno się parkować samochodu pod drzewem). Kiedy widzimy, że warunki pogodowe są złe, jednak w danym momencie nie możemy przerwać podróży, starajmy się prowadzić jak najbezpieczniej. W takich chwilach nie powinno się przeceniać własnych umiejętności.
Pomoc drogowa dostaje największe ilości telefonów, gdy spada pierwszy śnieg. Polscy kierowcy doskonale zdają sobie sprawę, że śnieg może spaść już w listopadzie, jednak z niewiadomych przyczyn czekają z wymianą opon na ostatnią chwilę. Części z nich się to nie udaje, a jazda na oblodzonej nawierzchni bez odpowiednich opon niemal zawsze źle się kończy.
Nie prowadźmy pod wpływem silnych emocji
Jeżeli jesteśmy zdenerwowani, wzburzeni, czy zestresowani, nie powinniśmy prowadzić samochodu. Silne emocje sprawiają, że nasze myśli błądzą gdzieś daleko, co zdecydowanie utrudnia skupienie się na drodze. Gdy gdy coś wyprowadziło nas z równowagi w trasie, koniecznie zjedźmy na pobocze. Wysiądźmy z auta, weźmy kilka głębokich oddechów i spróbujmy się uspokoić. Zazwyczaj sprawdza się krótki spacer lub inna aktywność fizyczna. Dopiero gdy poczujemy, że wszystkie negatywne emocje nas opuściły, możemy wrócić do pojazdu.
Pomoc drogowa w Krakowie – jak radzić sobie w wielkim mieście?
Prowadzenie samochodu w dużym mieście takim jak na przykład Kraków nie jest sprawą prostą. Przede wszystkim ulice są zatłoczone. Musimy uważać na innych kierowców, a także na przechodniów. Po mieście należy poruszać się ze szczególną ostrożnością. Żadnego manewru nie powinno się wykonywać gwałtownie. Pamiętajmy, że inni kierowcy mogą nas nie zauważyć. Tu częściej niż na odludziu zdarzają się nieprzewidziane sytuacje, dlatego tak ważne jest przestrzeganie odpowiedniej prędkości (szybka jazda po mieście może nas kosztować znacznie więcej niż mandat).
Niezależnie od tego, czy poruszamy się po Krakowie, czy też wybieramy się w dłuższą trasę, powinniśmy mieć przy sobie kontakt do zaufanej firmy specjalizującej się w pomocy drogowej. Wsiadając do samochodu należy mieć pozytywne nastawienie, w żadnym wypadku nie jest dobrze zakładać, że przydarzy się nam wypadek. Jednocześnie świadomość, że w razie potrzeby możemy liczyć na szybką i sprawną pomoc drogową daje nam poczucie bezpieczeństwa. Co więcej warto zdawać sobie sprawę, że pomoc drogowa pomaga nie tylko przy poważnych wypadkach. W ofercie wielu firm świadczących usługi pomocy drogowej (w tym również tych działających w Krakowie) znajdują się drobne naprawy, dowożenie oleju, czy opon. Gdy nie mamy pewności, czy nasze auto jest w pełni sprawne, pomoc drogowa przetransportuje je do warsztatu mechanika, a nam przywiezie samochód zastępczy, dzięki któremu będziemy mogli kontynuować naszą podróż.
Szukasz pomoc drogowej lub holowania – sprawdź ofertę